Magyar innovációs sikerek az egészségügyben

2018.08.24. | Kategóriák: Aktualitások

Négy magyar startup is bekerült az EIT Health által meghirdetett startup verseny döntőjébe, a 25 legjobb közé.

Az EIT Health az Európai Bizottság és az Európai Technológiai Intézet által támogatott, a világ egyik legnagyobb egészségügyi innovációs kezdeményezése. Célja, hogy az egészségügy alapjainak fenttartható módon való fejlesztésével megteremtse az egészségesebb életvitel és jólét feltételeit Európa lakosságának. Ennek a szervezetnek az idén tavasszal kiírt versenyén indult el a Clavicon, amely egy Parkinson kórhoz köthető, neurológiai és pszichológiai diagnózisok felállítását támogató eszközt dolgozott ki, a DiabTrend, egy cukorbetegek számára készült okos naplózó alkalmazással, a HepC, amely a Hepatitis B és C vírusa elleni küzdelemben segít, illetve a Spicy Analytics, amely többek között a klinikai kutatások támogatásával foglalkozik.

Cikk megtekintése

Az innováció társadalmi, tudományos és gazdasági szinten is értéket teremt, ami az egészségügy területére különösen igaz, mivel az ilyen irányú fejlesztések a betegségek megelőzésén és kezelési lehetőségeinek bővítésén keresztül egy egészségesebb társadalom létrejöttét és fenntartását támogatják. Emellett ezen folyamatok a kutatás-fejlesztésben résztvevő szakemberek szakmai fejlődését, nemzetközi tudományos vérkeringésben való aktív részvételét is elősegítik. 
Az innováció – különös tekintettel a gyógyszerek fejlesztésére – ma már egy kontinenseken átívelő, globális folyamat, így az egészségügyi, és gyógyszeripari kutatások sem lokalizálhatók egy-egy országra vagy régióra. A nemzeti innovációs rendszerek képviselőinek együttműködése kiemelt fontosságú annak érdekében, hogy a helyileg létrehozott innovatív termékek és szolgáltatások, vagy ezek egyes elemei érvényesülni tudjanak a határokon túl is, és elérhessék azt a célt, amiért fejlesztésük elindult. 
A Kormány kiemelt figyelmet szán Magyarország innováción alapuló versenyképességének növelésére (a GDP 1,8%-át kívánja innovációra fordítani), és hasonlóan prioritást élvez az innováció támogatása az Európai Unió szintjén is. Ez utóbbi körben a források jelentős része csak kooperációs formában lesz majd elérhető, így kiemelten fontos szerepet fog játszani a jövőben a különböző szektorok, így a felsőoktatási- és egészségügyi ellátórendszer, a kormányzat, és az egészségipari szereplők együttműködése. Az AIPM, mint az innovatív gyógyszeripar legnagyobb nemzetközi szereplőit tömörítő egyesület, eddig is számos erőfeszítést tett az innovációs ökoszisztéma fejlesztésének érdekében, és ezután is szorgalmazza a dinamikus együttműködés fontosságát az értékteremtő, valós társadalompolitikai célok szolgálatában.

 

Forrás: www.portfolio.hu

Vissza