Betegbiztonság, klinikai kutatások, ilyen volt a BETA 2017. február 15-án
2017.02.23. | Kategóriák: Rendezvények
2017 első BETegszervezeti Akadémiája a tavalyihoz hasonló érdeklődés mellett zajlott, a rendezvényen 50 betegszervezet képviseltette magát. Az észrevételek, visszajelzések alapján pedig várható, hogy nagyobb számban fognak a további rendezvényeken megjelenni a betegszervezeti képviselők.
Kezdésnek meglepetésvendégként Bujka Barbara, Európa-bajnok, válogatott vízilabdázónő tartott motivációs beszédet az egybegyűlteknek, amiben saját csapatán keresztül az egység fontosságát hangsúlyozta, hiszen minden közösségnek, legyen az sportválogatott vagy betegszervezet, erre a tulajdonságra égető szüksége van.
A rendezvény első előadója, Dr. Pogány Gábor volt a Nemzeti Betegfórum részéről, aki a betegbiztonságról tartott előadást. Ennek ismerete fontos mind a beteg, mind az őket képviselő betegszervezet szempontjából is, így előadását fokozott figyelem kísérte, az említett témával kapcsolatban pedig számos hozzászólás, megjegyzés is érkezett.
A fenti előadást követően hallgathatták meg a résztvevők Dr. Pozsgay Csilla az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet főigazgatójának prezentációját, amelyet a klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos tudnivalókról tartott. Előadásából kiderült többek között a vizsgálatok célja, valamint ebben az OGYÉI szerepe, és a betegekre vonatkoztatva a szükséges információk, amelyek számukra fontosak lehetnek e témát tekintve.
A nap harmadik előadójaként Pozsonyi Zsuzsanna a SynCon International Clinical Research képviseletében a betegtoborzás lehetőségeiről beszélt a betegek klinikai vizsgálati felvilágosítását tekintve. Többek között felvázolta, hogy mi maga a klinikai vizsgálat, abban milyen szerepe van és lehet a résztvevőnek, milyen védelem illeti őt meg, továbbá egyénre szabottan ebből milyen előnyei származhatnak.
A szünetet követően negyedikként Dr. Hankó Balázs, a Semmelweis Egyetem főgyógyszerésze következett, aki a megfelelő beteg-együttműködésről szólt. Előadásában kifejtette azokat a tényezőket, amelyek a gyógyszerekkel, azok szedésével kapcsolatosan adott esetben az együttműködést hátráltathatják, elősegíthetik, továbbá veszélyeztetik. Arról is szólt, milyen stratégiára van szükség ahhoz, hogy e téren a dolgok jobban működjenek.
A nap zárásaként Dr. Mogyorósi Dorottya, a Semmelweis Egyetem rektorának szakmai tanácsadója, orvos-jogász egy előadás és workshop keretében mutatta be a betegjogok szempontjából azokat a fontos pontokat, amelyekre a betegszervezeti képviselőknek feltétlenül figyelnie kell, legyen szó toborzásról, tájékoztatásról vagy adatvédelemről.
A rendezvény értékelésének megtekintése (pdf)