Az életveszélyes álhírekkel szemben az egészségértés fejlesztése hatékony eszköz

2018.10.01. | Kategóriák: aktualitasok

Az egészségmegőrzéssel és gyógyulással kapcsolatos információhalmaz szűrése az egészségügy minden szereplőjétől új megközelítést kíván.

„Az internetre kezdetben, mint az információkat sokakhoz eljuttató eszközre tekintettünk, ám mostanra megtapasztaljuk: a világháló révén inkább kollektív elbutulás megy végbe. Kritika nélkül osztják meg sokan például az olyan híreket, amikor a parlagfűről, egy gyógynövényről, mágneskarikáról vagy bármi másról azt állítják, hogy az gyógyítja a rákot – fogalmaz a Rákgyógyítás című lapnak adott interjúban dr. Fábián István kémikus professzor. A Debreceni Egyetem korábbi rektora közérthetően elmagyarázza azt is, miért nem érdemes nagyobb csodákat várni a különféle csodavizektől annál, mintha csapvizet innánk.”

Cikk megtekintése
 
A hazai egészségértés fejlesztése mellett évek óta elkötelezett egyesületként folyamatosan tapasztaljuk az interneten terjedő álhírek és veszélyes információk mennyiségének növekedését. Ezt támasztják alá a felmérések is, amelyek szerint az európaiak közel fele (46%), a magyaroknak pedig több mint fele a közösségi médiából tájékozódik, ott olvassa a híreket, ráadásul a hírek felét elolvasás nélkül osztják meg.  Az álhírek pedig különösen veszélyesek, ha az egészségről van szó. Meggyőződésünk, hogy az egészségértés folyamatos fejlesztése az egyik leghatékonyabb eszköz, amivel e tendencia ellen a harc sikeresen felvehető. Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM) éppen ezért még több olyan, a nagy nyilvánosságot elérő, szemléletformáló cikket, interjút és riportot tart szükségesnek, mint a fenti interjúban Dr. Fábián István professzor úr által közérthetően elmondottak. Különösen igaz ez a daganatos betegségek gyógyítása esetében, hiszen az ezzel kapcsolatos álhírek tömege nő az egyik legnagyobb arányban és ezek jelentik a legnagyobb kockázatot is. A diagnózis kézhezvétele után nagyon sokan választják a könnyebbnek tűnő, gyorsabb eredményeket ígérő utat, és esnek áldozatul ezeknek a módszereknek. A legjobb esetben “csupán” semmi hatása nincs az interneten terjedő különféle álgyógymódoknak, azonban a szakszerű kezelés esetleges csúszása, illetve hatékonyságánk csökkenése így is komoly veszélyt jelenthet a beteg számára.

Egyesületünk éppen ezért üdvözölte az MTA Orvosi Tudományok Osztályának komplementer eljárások szabályozásával kapcsolatos állásfoglalását is, hiszen a sokszor ellenőrizhetetlen hátterű és kimenetelű „alternatív medicina” elsődleges forrása ma már az internet. Az innen származó információk valóságtartalamának megítélése különösen nehéz azok számára, akik az egészségértés szempontjából komoly kíhívásokkal küzdenek. Az AIPM által támogatott 2015-ös felmérés szerint pedig Magyarországon az emberek felének problémás az egészségértési szintje. E kiszolgáltatott réteg számára – több nehézség mellett – az egészségükkel kapcsolatos információk feldolgozása és az álhírek szűrése is mindennapos problémát jelent.

A tényszerű, mégis közérthető, egészséggel és egészségüggyel kapcsolatos kommunikáció minden szereplőtől új megközelítést és folyamatos fejlődést kíván. A magasabb szintű egészségértés, s ezáltal egy egészségesebb magyar társadalom össznemzeti érdek, amelyhez Egyesületünk a 2018-ban ismét kiírt Nekem Szól! Egészségértés Díj pályázattal is hozzá kíván járulni, s így a célért dolgozó intézmények, szervezetek és szakemberek úttörő munkáját idén immár harmadik alkalommal elismerni.

 

Forrás: www.rakgyogyitas.hu

Vissza